Ilgtspējīga domāšana: zināšanas, prasmes un kompetences
Ilgtspējīga domāšana apvieno zināšanas, prasmes un kompetences, kas vajadzīgas, lai izprastu ilgtspējas konceptu, principus un vērtībās, kā arī arī varētu sekmīgi to pielietot ikdienā un mērķu sasniegšanā. Ilgtspējas koncepts un principi balstās konkrētās vērtībās. Ilgtspējas vadmotīvs ir domāšana par mūsu pašu vajadzību apmierināšanu šodien, radot drošu pamatu (neapdraudot) nākamo paaudžu spējas apmierināt savas vajadzības. Tā ir cilvēku spēja pieņemt lēmumus un radīt apstākļus ilgstošai līdzsvarotai attīstībai vienlaikus spējot novērst apdraudējumus un pašiznīcību.
Virspusēji skatoties var rasties kļūdains priekšstats, ka ilgtspējas principi nozīmē jaunu formu bezjēdzīgu un apgrūtinošu atskaišu un ziņojumu rakstīšanu, datu vākšanu, apkopošanu un monitorēšanu. Iedziļinoties koncepta būtībā un vērtībās redzam, ka ilgtspējīga domāšana ir sociāli atbildīgs domāšanas veids, kas liek mums skatīties un māca ieraudzīt tālāk, plašāk par savu deguna galu šajā mirklī.
Ilgtspējas koncepts balstās uz četriem sistēmiski saistītiem pīlāriem: ekonomika, vide, kultūra un sabiedrība. Katrā pīlārā ietilpst vairāki atslēgas elementi, principi un aktuālas tēmas, par kurām runājam, domājot par ilgtspējīgu attīstību. Aktuālās tēmas mums skaidri parāda virzienus vajadzīgām zināšanām un pētniecībai.
Izpratnes veidošanā pats pamats ir zināšanas, principi un vērtības. Ilgtspējas koncepts aktualizē un runā par tādām būtiskām vērtībām kā cilvēks, drošība, labbūtība, labklājība, izglītība, vienlīdzība, integrācija, miers, atklātība, godīgums, taisnīgums, tiesiskums, atbildība, veselība, u.c. Vienlaikus tiek vilktas stingras robežas un precīzi norādīts, kādas vērtības ir iztīrāmas, izskaužamas: korupcija, diskriminācija, krāpšana, zagšana, nomelnošana, apdraudējumi, melošana, netaisnība, pazemošana, naids, nolaidība, u.c. Tātad, ilgtspējīgas domāšanas fundaments ir zināšanas, izpratne un vērtīborientācija - vērtībās balstītas domāšanas un lēmumu pieņemšanas prasmes.
Ilgtspējas koncepts mums rāda sistēmu, kurā visi tās elementi nepārtraukti savstarpēji mijiedarbojas un ietekmē viens otru. Būtiski ir attīstīt prasmi redzēt gan sistēmas kopbildi, gan arī saprast katru elementu pašu par sevi. Tādēļ otra būtiskākā kompetences ir sistēmiska domāšana. Sistēmiska domāšana ietver sevī vairākas būtiskas domāšanas prasmes: kritisko un analītisko domāšanu, cēloņu - seku sakarību ķēdes, problēmu risināšanas, prasmes. Būtiska sistēmiskas domāšanas daļa ir prasme domāt un pieņemt lēmumus vienlaikus apmierinot vajadzības un vērtības, kā arī redzēt kā pieņemtais lēmums ietekmē kopbildi un pārējos elementus sistēmā.
Trešā būtiskā kompetence ir emocionālā inteliģence un empātija. Ilgtspējas kontekstā cilvēks, labklājība un labbūtība ir vienas no pamatvērtībā. Līdz ar to ir būtiski attīstīt spējas un prasmes izprast savas un citu cilvēku emocijas, vadīt emocijas un līdzpārdzīvot. Īpaši svarīgi šīs kompetences ir šobrīd - informācijas tehnoloģiju laikmetā un ceļā uz ilgtspējīgu attīstību.
Vizionāra jeb nākotnes domāšana izpaužas kā spēja modelēt dažādus iespējamos nākotnes scenārijus, paredzot un izvērtējot iespējas, draudus, riskus un alternatīvas. Šo prasmi pielieto stratēģiju veidošanā.
Finanšu pratība ir spēja saprast un pārvaldīt gan savas personīgās finanses, gan uzņēmuma finanses, t.sk. plānot ieņēmumus, izdevumus, ilgtermiņa ieguldījumus un kredītsaistības. Plašākā izpratnē tā ir spēja nodrošināt ekonomisko labklājību un drošību gan šodien, gan ilgtermiņā vienlīdz indivīdiem un sabiedrībai kopumā.
Stratēģiskā domāšana ir prasme izvirzīt racionālus, sasniedzamus mērķus, analizējot kritsikos un mainīgos faktorus, lai gūtu panākumus. Tiek raksturota ar spēju izstrādāt rīcības plānu transformācijai, pārmaiņām, sistēmiskām izmaiņām un/ vai inovāciju ieviešanai. Ilgtspējas kontekstā tā prioritāri virza darbību pretīm vīzijas un ilgtermiņa mērķu sasniegšanai.
Radošumu un inovatīvu domāšanu raksturo spēja ģenerēt oriģinālas, jaunas, nestandarta idejas un risinājumus, kas saskan ar ilgtspējas vērtībām, kā arī prasme ieviest šos risinājumus un padarīt tos dzīvotspējīgus.
Ilgtspējīgas domāšanas prasmju un kompetenču attīstīšanā būtiski ir izvēlēties metodes, kur vienlaikus tiek attīstītas un nostiprinātas zināšanas, veidota sasaiste ar principiem un vērtībām, kā arī attīstīta viena vai vairākas konkrētas prasmes un kompetences. Viens no efektīvākajiem veidiem šādai kombinācijai ir spēļu metodes.
Spied pogu "Katalogs" un uzzini vairāk par AryGames izstrātiem produktiem ilgtspējīgas domāšanas un lēmumu pieņemšanas prasmju attīstīšanai.
KATALOGS
Rakstu sagatavoja: Lietišķo un biznesa mācību spēļu autore Krista Griķe
Raksta sagatavošānā izmantoti Kembridžas universitātes, Oksfordas universitātes, Arizonas universitātes Ilgtspējas skolas un Masačūsetas Tehnoloģiju institūta pētījumi, raksti un publikācijas.