9 biežāk uzdotie jautājumi par korporatīvajām vērtībām
Autore: Krista Griķe
Kas ir korporatīvās vērtības?
Korporatīvās vērtības ir pozitīvo īpašību kopums, kas balstās morāles un kultūras izpratnē, parāda organizācijas, uzņēmuma, apvienības vai iestādes izpratni par labo - ļauno, pareizo - kļūdaino, taisnīgo - netaisnīgo, patieso - maldinošo. Organizācijas vērtības veido savu unikālu sistēmu, kurā darbojaiems organizācijas iekšienē katru dienu, kā arī ejam pasaulē un rādam ko esam gatavi dot citiem, kam aicinām pievienoties, ko vairotun arī aizsargāt. Tēlaini izsakoties vērtību sistēma ir kā organizācijas sirdsapziņa
Vērtības ir kā ceļa zīmes, kas palīdz virzīties uz priekšu. Tās ir uzņēmuma fundaments, atspoguļo būtības un esības pamatprincipus - kādi mēs esam, kā darām lietas, ar ko un kā ejam pasaulē. Vērtības parāda, kam mēs kā organizācija ticam, dārgumi, kas apvieno cilvēkus. Vērtības veido organizācijas kultūru un ietekmē tēlu. Tās kalpo pat pamatu lēmumu pieņemšanā, sadarbības veidošanā ar klientiem un partneriem, kā arī veido attiecības ar darbiniekiem un sabiedrību.
Kas jānosaka pirmais: misija, vīzijai vai vērtības?
Visi trīs elementi ir cieši saistīti un viens otru arī papildina. Vērtības tiek noteiktas tiešā veidā balstoties organizācijas pamatdarbībā, ir saskaņā un izriet no misijas un vīzijas. Līdz ar to vērtību definēšana ir pēc tam, kad ir skaidrība par vīziju un misiju.
Cik daudz korporatīvajām vērtībām ir jābūt?
Nav viena konkrēta vai obligāta vērtību skaita. Tomēr nosakot vērtības jāņem vērā fakts, ka tās ikdienā lietojot visas ir jāpatura prātā, visas kalpo lēmumu pieņemšanā, tradīciju uzturēšanā, komunikācijā u.c., līdz ar to liels vērtību skaits būtu neprkatisks un apgrūtinošs. Tādēļ rekomendētas tiek 3 - 5 pamatvērtības. Vai definēt vairāk kā 5 jau ir katras organizācijas pašas brīva izvēle.
Kāda atšķirība starp biznesa vērtību un biznesa vērtībām?
Biznesa vērtība un biznesa jeb korporatīvās vērtības ir divi atšķirīgi jēdzieni, bet ar ļoti tuvu līdzīgu skanējumu. Biznesa vērtība ir saistīta ar uzņēmuma saimniecisko darbību un finanšu aspektu. Pēc dažādām metodēm to ir iespējams matemātiski aprēķināt.
Savkārt biznesa vērtības atspoguļo organizācijas darbības pamatprincipus: kas mūs virza uz priekšu, kam mēs ticam, par ko esam pārliecināti, kas apvieno cilvēkus mērķu sasniegšanai un kas veido organizācijas kultūru. Jebkuras organizācijas eksistencei ir būtiski abi šie jēdzieni.
Kādas ir TOP vērtības, kuras noteikti vajadzētu iekļaut sava uzņēmuma vērtību sarakstā?
Tās, kuras visprecīzāk atbilst organizācijas darbībai un iekšējai kultūrai. Katrai organizācijai tās ir unikālas un individuālas. Jā, iedvesmai ir labi apskatīt citu organizāciju vērtības, kā tās tiek pasniegtas, formulētas, vizualizētas, saprast tendences. Bet konkrēta šablona vai vienas pareizās versijas nav. Tā pat nav vienas vai vairāku obligātu vērtību.
Vai vērtības mainās?
Jā, korporatīvās vērtības, tā pat kā cilvēka personīgās vērtības, laika gaitā var mainīties. Piemēram, organizācijai pārejot jaunā attīstības līmenī, paplašinot, sašaurinot vai mainot darbību, mainoties ekonomiskajām un globālajām tendencēm vai tml. Līdz ar būtiskiem un darbību ietekmējošiem notikumiem mainās arī vērtības.
Šeit gan jāpatur prātā, ka bieža vērtību maiņa bez būtiska iemesla var liecināt par sliktu pašai organizācijai, samazināt darbinieku, sadarbības partneru un sabiedrības uzticamīgu, kā arī negatīvi ietekmēt organizācijas kultūru. Cilvēki mīl stabilitāti, jo īpaši tik būtiskā jautājumā kā vērtības, kurām tie reiz ir noticējuši un pievienojušies.
Kāds ir lielākais izaicinājums nosakot vērtības?
Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir fakts, ka katram cilvēkam ir individuāla, atšķirīga vērtību izpratne, uztvere un pieredze - kas ir labs, kas ir slikts, kas paliek neitrāls. Atšķirīgā izpratne savukārt mēdz būt pamats strīdiem, konfliktiem, spraigām diskusijām un viedokļu atšķirībām nosakot korporatīvās vērtības. Lai panāktu vienošanos ir jābūt atvērtiem un drosmīgiem pieņemt to, ka vērtības cilvēkiem ir atšķirīgas. Atšķirīgās izpratnes ir skaidrojamas gan ar personīgo piredzi, gan atšķirīgām kultūrām, reliģiskām pārliecībām, paaudzēm, aizspriedumiem, audzināšanu un vidi no kuras katrs nākam.
Vērtības tiek izteiktas vārdos. Kopskaitā ir vairāk nekā 250 vērtību vārdi, kuras pazīstam latviešu valodā. Katrā valodā šis skaits ir atšķirīgs un arī vārda nozīmes var būt ar atšķirīgu emocionālu fonu. Vērtību noteikšanā jāpatur šis aspekts prātā, jo īpaši straptautiskos uzņēmumos vai tulkojot vērtības.
Kā noteikt uzņēmuma vērtības?
Vērtību noteikšana var būt mulsinoša un pirmajā brīdī varbūt pat nav skaidrs no kura gala ķerties klāt, kam tas būtu jādara, kādā kārtībā, u.tml. Vērtību noteikšana ir atbildīgs process, tādēļ ieteikums izveidot darba grupu, kuras sastāvā iekļaut pēc iesējas plašāku darbinieku loku, t.sk. vadības komandu. Kļūdaini būtu uzlikt visu atbildību uz mārketinga, sabiedrisko attiecību vai personāla vadības speciālistu pleciem.
Vērtību noteikšana prasa gan darbu, gan zināmu laiku. Lai darbs noritētu veiksmīgi, procesu var sadalīt mazākos soļos. Sākt ar esošās kultūras un darbības izvērtēšanu, darbinieku aptaujām un iesaisti. Iegūtos datus ir lietderīgi izmantot nākamajā solī - vērtību izvēle, atlase un definēšana. Definējot vērtības, tām var dot īsu, precizējošu skaidrojumu - šo vērtības vārdu mēs saprotam šādi. Vēlams pēc iespējas vienkāršāk un visiem saprotamākā veidā. Kad vērtības ir noteiktas, tad nākamā fāze ir to komunicēšana un ieviešana, kam seko uzturēšana.
Lai process noritētu pēc iespējas gludi un patīkami, ir vērts piesaistīt neitrālu ārējo konsultantu, mentoru vai ekspertu, kas palīdz un atbalsta šajā procesā. Iet kopā soli pa solim, prot pielietot vajadzīgos rīkus, metodes un tehnikas, kas atvieglo darbu un ietaupa resursus.
Kādas ir metodes, rīki, tehnikas vai veidi vērtību noteikšanai?
Jā, ir vairākas metodes, rīki un tehnikas, kas tiek izstrādāti vērtību noteikšanas procesa atvieglošanai, to padarot par produktīvu un patīkamu piedzīvojumu. Metodes, rīki un pieejas vērtību noteikšanai var būt dažādās formās - gan kā soli pa solim aprakstītas instrukcijas ar darba lapām, gan darbnīcas un meistarklases mentora vadībā, kas būs labs palīgs korporatīvo vērtību noteikšanas gaitā.
Vairāk informācija par rīkiem un metodēm pieejama šeit
Populārākās darbnīcas un meistarklases - informācija pieejama šeit