Efektīva mācīšanās pieaugušajiem
Mācīšanās ir kā liela puzle, kas sastāv no tūkstošiem mazu gabaliņu. Visas dzīves laikā šī puzle tiek likta. Katrs gabaliņš nes līdz kādu informāciju, mēs to nolasām, cenšamies saprast, kurā bildes daļā šis gabaliņš varētu būt noderīgs. Pēc tam eksperimentējam, kļūdāmies, atkal eksperimentējam un tā līdz atrodot katram gabaliņam īsto vietu un pielietojumu.
Mācīšanās ir process, kas sastāv no vairākiem secīgiem posmiem. Informācijas iegūšana, kas dod zināšanas. Informācijas apstrāde un analīze, kas veicina izpratni. Eksperimenti, izmēģinājumi, kļūdīšanās, kļūdu labošana, jauni eksperimenti, pirmie pnākumi - treniņu posms, kurā tiek apgūtas pirmās prasmes iegūtās informācijas praktiskai pielietošanai. Ilglaicīga ikdienas praktizēšana līdz tiek sasniegts augtsākais pielietošanas punkts.
Ikdienā mēs katrs iegūstam ļoti lielu informācijas apjomu. Tikai līdz 10% no kopējā saņemtās infromācijas apjoma mēs atceramies. Savukārt no šī apjoma tikai līdz 30% informācijas tiek arī pielietota pēc iegūšanas. Šo ir vērtīgi paturēt prātā, domājot par lekciju klausīšanos, youtube skatīšanos/ klausīšanos, garu dokumentu lasīšanu, teorētisku semināru apmeklēšanu, u.tml..
Mācīšanās efektivitāte pieaugušajiem
Pieaugušie visefektīvāk mācās darot, praktizējot (learning by doing). Jebkura metode, kas liek katram pašam izmēģināt, eksperimentēt, kļūdīties, kļūdu izlabot un gūt panākumus veido praktisko pieredzi. Uzsvars - katram pašam jāizpilda, jākļūdās, jāizlabo kļūda un jāizdara līdz galam, lai veidotu savu personīgo pieredzi.
Viena no efektīvākajām pieejām pieaugušo mācībās ir tiešu spēļu pieeja. Saukuārt runājot par profesionālo prasmju attīstīšanu, šeit karalienes ir lietišķo un biznesa mācību spēles.
Lietišķo un biznesa mācību spēles ir izglītojoša rakstura mācību pieeja, kas fokusējas uz mērķtiecīgu, darba ikdienā praktiski pielietojamu zināšanu iegūšanu un profesionālu prasmju un kompetenču attīstīšanu. Uzsvars šeit tiek likts tieši uz lietišķo - darba ikdienā praktiski pielietojamo profesionālo prasmju un kompetenču attīstīšanu.
Kā notiek mācīšanās ar spēli?
Mācīšanās ar spēli ir strukturēta un interaktīva mācību norise, kurā vienlīdz tiek iesaistīti un nodarbināti visi tās dalībnieki. Mācību spēļu pamatā ir dažādu metožu un paņēmienu kombinācijas, kas secīgi sakārtotas, lai tiktu sasniegti izvirzītie mācību mērķi.
Spēle kalpo vienlaikus zināšanu nostiprināšanai, izpratnes veicināšanai un praktisko iemaņu gūšanai. Spēļu mehānikās tiek iestrādātas loģiskas sakarības, kas parāda kā tieši konkrētā informācija praktiski pielietojama. Savukārt, dalībnieki spēlējot, viegli uztveramā veidā šīs sakarības un pamatprincipus apgūst.
Mācīšanās ar spēļu pieeju nodrošina par 75% augstākus rezultātus kā instrukciju lasīšana, lekcija vai video prezentācijas skatīšanās, klausīšanās.
Mācību spēļu iekļaušana kopējā personāla attīstības koncepcijā
Mācību spēles nav burvju nūjiņas, kas, glīti iepakotas kastē, stāvot plauktā dos brīnumaini augstus rezultātus. Tās ir jālieto, jālieto mērķtiecīgi un jāiekļauj kopējā personāla attīstības koncepcijā.
Mācību spēles var izvēlēties un atlasīt pēc vairākiem kritērijiem. Populārākās pieejas ir trīs: izvēlēties pēc konkrēta satura/ tēmām; izvēlēties pēc prasmēm un kompetencēm, kuras caur spēli var attīstīt. Trešā pieeja - izvēlēties pēc spēles autora vai izdedvēja. Šeit nav viena pareizākā pieeja izvēloties. Tomēr, vinmēr vislabāk derēs tās spēles, kuras ir pielāgotas tieši jūsu vajadzībām (custom - made).
Spied pogu "Spēļu katalogs" un uzzini vairāk par AryGames izstrādātām lietiško un biznesa mācību spēlēm.
Spēļu katalogs
Rakstu sagatavoja: Lietišķo mācību spēļu autore Krista Griķe