Lietišķo mācību spēle kā instruments sekmīgai darbinieku adaptācijai korporatīvajā kultūrā un ikdienā
Mēs vizi zinām praksē pierādītu patiesību, ka sekmīga darbinieku adaptācija ir priekšnoteikums darbinieka piederības sajūtas veicināšanai organizācijā. Savukārt piederības sajūta ved soli pa solim pretīm panākumiem un apmierinātībai ar darbu, kas savukārt vairot darbinieka produktivitāti.
Mēs visi zinām arī otru praksē pierādītu patiesību, ka spēcīga, labi kopta un uzturēta organizācijas kultūra ir ļoti būtiska uzņēmuma ilgtermiņa panākumu atslēga.
Trešā labi zināmā patiesība - ne tikai organizācijas vadība, bet katrs darbinieks ir līdzatbildīgs un pilda savu lomu kopējo panākumu gūšanā un stratēģisko mērķu sasniegšanā.
Jautājums, kādus instrumentus izmantot, lai sekmētu darbinieku iesaistīšanos, sniegtu un nostiprinātu zināšanas un pilnveidotu korporatīvās domāšanas prasmes? Kā saliedēt kolektīvu, vienādot izpratni un veicināt produktīvu savstarpējo sadarbību mērķu sasniegšanā?
Lietišķo mācību spēle "Korporatīvā kultūra un ētika" ir viens no šādiem instrumentiem. Spēle ir daudzfunkcionāls mācību instruments, kas izstrādāts ar sistēmisku pieeju. Mācoties ar spēli tiek nostiprinātas darbinieku zināšanas un izpratne par esošiem principiem, iekšējām normām, noteikumiem un koncepcijām u.c. aktiem, kas ļauj būt par sevi pārliecinātiem nonākot konkrētā darba ikdienas situācijā un pieņemt atbilstošu lēmumu, atbilstši rīkoties.Spēles "Korporatīvā kultūra un ētika" viens no galvenajiem uzdevumiem ir sekmēt darbinieku adaptāciju darba vietas korporatīvajā vidē. Caur apmācībām, izpratnes veicināšanu un domāšanas prasmju attīstīšanu, paaugstināt darbinieku piederības sajūtu, stimulēt nemateriālo motivāciju un paaugstināt iesaistīšanos stratēģisko mērķu sasniegšanā.
Spēles saturs un mehānika izveidoti tā, lai aptvertu četrus secīgus ķēdes posmus ceļā un darbinieka produktivitātes paaugstināšanu: adaptācija, piederības sajūta, motivācija, iesaistīšanās. Tātad, tiek strādāts uz posmiem, kas veicina apmierinātību ar darbu.
Populārākie mācību spēles pielietošanas gadījumi:
- jauno darbinieku ievadapmācības
- ilgtspējas principu ieviešanai uzņēmumā
- komunikācijas, sadarbības un komandas stiprināšanai
- reorganizācija, jaunu pārvaldības principu ieviešana (t.sk. īpašnieku vai augstākā līmeņa vadības maiņa) vai krīzes situācijas
- komandas saliedēšanai korporatīvo vērtību un kultūras iedzīvināšanā un stiprināšanā.
Plašāka informācija par lietišķo mācību spēli "Korporatīvā kultūra un ētika" spiežot uz pogas "Vairāk"
Rakstu sagatavoja: Lietišķo mācību spēļu autore Krista Griķe