Metode

personīgo vērtību ģenerators

Personīgo vērtību ģenerators ir metode vērtībās orientētas domāšanas un lēmumu pieņemšanas prasmju attīstīšanai un nostiprināšanai. Tā izveidota vairākos secīgos līmeņos, sākot ar savu vērtību apzināšanos un iepazīšanu līdz apzinātai vērtībās balstītu lēmumu pieņemšanai. Iekļautie uzdevumi un spēļu elementi palīdz sekmīgi tikt galā ar katru līmeni un virzīties no vienkāršākā uz augstāko. 

Metodes apraksts

Vērtības veido mūsu domāšanas veidu, pasaules redzējumu un uzskatus. Savukārt priekšstatu par "labajām" un "sliktajām" vērtībām ietekmē sabiedrības normas, reliģija, kultūra, izglītība, vide, tradīcijas, audzināšana, u.tml. Vērtības ir mūsu katra individuāla mentālā pasaules uztvere un domāšanas prizma.  Vērtības kā atslēgas elements mūsu dzīvē darbojas neatkarīgi no tā vai šo faktu apzināmies vai neapzināmies, vēlamies vai nevēlamies pieņemt. Vērtībās balstīta domāšana ir prasme pieņemt apzinātus lēmumus saskaņā ar personīgajām vērtībām un respektējot gan savas morālās robežas gan mijiedarboties ar konkrētās sabiedrības, sociālās grupas, vides morālajām normām. 

Personīgajās vērtībās orientēta domāšana un lēmumu pieņemšana ir attīstāmas prasmes. Pretstatā teorētiskām zināšanām, kuras var iegūt izlasot grāmatu vai noklausoties/ noskatoties video lekciju, prasmju attīstīšana ir vajadzīga praktizēšana, treniņi.  Šo prasmju attīstīšana cilvēkam notiek visas dzīves laikā, tās ir iespējams trenēt un gūt panākumus, gluži kā prasmi braukt ar divriteni, lietot datoru vai runāt kādā svešvalodā. 

Metode "Personīgo vērtību ģenerators" ir sadalīta trīs secīgos līmeņos: pamatlīmenis, vidējais un ausgtākais līmenis. Pamatlīmenis ir savas iekšējās pasaules izzināšanai un pieņemšanai, uzmanību veltot tikai sev un savam ES. Katram līmenim ir izstrādāts uzdevumu kopums, kas vajadzīgās prasmes palīdz trenēt, attīstīt un nostiprināt. 

1. Pamatlīmenis "Es un manas vērtības"

Pamatlīmenis veltīts savas personīgās vērtību izpratnes veidošanai un personīgo vērtību atrašanai, savas mentālās pasaules izzināšanai.  Pamatlīmenis nav piemērots morālai mācībai par labo un ļauno sabiedrības izpratnē vai konkrētu normu apgūšanai. Uzdevumi ļauj katram pašam pieņemt lēmumus "kas man ir labi" un "kas man ir slikti". Iepazīt sevi un pieņemt sevi. Pirmais jeb Pamatlīmenis ir sevis iepazīšana, saprašana un savu vērtību atrašana. Savu nemateriālo vajadzību apzināšanās.  Lielākie izaicinājumi saistīti saistīti ar:

  • ieraudzīt un apzināties savu iekšējo skaistumu. Atvērties visam labajam, skaistajam, foršajam, kas katrā cilvēkā mīt dziļi iekšpasaulē;      
  • fokusēties  uz sevi, savām domām, sajūtām, iedziļināties sevī un savā  iekšpasaulē;
  • uz brīdi abstrahēties no ārēji iemācītām normām par labo un ļauno, pareizo un kļūdaino. Atļaut sev būt pašam, atļauties apšaubīt iepriekš apgūto un meklēt savas atbildes sevī, savās domās, sajūtās, līdzšinējā pieredzē;
  • būt pietiekami drosmīgiem, godīgiem pret sevi un atzīt faktu, ka ne visas sabiedrībā pieņemtās pozitīvās vērtības man patiešām piemīt vai spēju atpazīt sajūtu līmenī;
  • pieņemt faktu, ka katrā cilvēkā mīt ļoti daudz Vērtības. Dažādos apstākļos un dzīves posmos var aktivizēties citas vērtības un veidoties citas prioritātes. Rast atbildes uz jautājumu: "kādas ir manas vērtības šobrīd?", "kas man ir svarīgi šajā dzīves posmā?", "kuras vērtības man vajag aktivizēt?".

Pamatlīmenī iekļautie uzdevumi un rīki aktivizē sevis apzināšanos un personīgās vērtībās balstītu domāšanu. Tie palīdz veidot un nostiprināt personīgo izpratni par dzīvē svarīgāko, prioritātēm, kā arī apzināties personīgās robežas starp "labo" un "slikto" jeb kas ir manas Vērtības (pozitīvais, vēlamais, vajadzīgais, virzošais, aizsargājams) un kas ir mani personīgie Tabu (negatīvais, bremzējošais, graujošais, apdraudējumi). Pamatlīmenī tiek gūtas atbildes uz tādiem būtiskiem jautājumiem kā: 

Kas ir manas Vērtības?

  • kas MAN dzīvē ir pats svarīgākais?
  • kas MAN dod spēku, iedvesmu un enerģiju dzīvot un darboties?
  • kas veido manu pozitīvo pasaules uztveri un kādas ir tās vajadzības?
  • kādu pasauli ES vēlos redzēt sev apkārt?
  • kā ES sajūtu un izprotu konkrēto Vērtību? ko MAN tā nozīmē?
  • kas MAN ir pieņemams un vēlams?
  • kuras vērtības priekš manis veido izpratni un attieksmi par būtisko, labo, pozitīvo?
  • kādas ir MANAS prioritātes dzīvē?

Kas ir mani Tabu?

  • kas Man nav pieņemams?
  • kas Man traucē, bremzē, stādina, aizkavē?
  • kur ir Manas robežas?
  • kas veido Manu izpratni un attieksmi par slikto, negatīvo, graujošo?
  • kas "bojā gaisu" MANĀ dzīvē?
  • kas apdraud MANU pastāvēšanas eksistenci un apdraud manas vērtības?

2. Vidējais līmenis "Manas vērtības un manas sociālās grupas. Vērtību mijiedarbība."

Katrs cilvēks kā indivīds darbojas vairākās sociālās grupās, piemēram, ģimene, tuvinieki un draugi, darba kolektīvs, mācību biedri, hobiju pulciņš, politiskā partija, reliģiska kopiena, interešu biedrība, vai tml..  Katra sociālā grupa veidojas ar savu noteiktu mērķi un uzdevumiem par kopā darāmo, sasniedzamo un kopējām vērtībām. Izvēli par labu piederībai vienai vai otrai grupai virza vajadzība mijiedarboties ar līdzīgi domājošiem. Katrā sociālajā grupā valda savas vērtības, sava vērtību izpratne un orientācija, kurai cilvēki uzticas un pievienojas. Pievienojas, jo piederība konkrētajai grupai tiek uztverta kā solījums cilvēka nemateriālo vērtību un  vajadzību apmierināšanai.   

Lielākie izaicinājumi saistīti ar:

  • katrā  kultūrā, valstī, reliģiskā grupā, pārvaldes sistēmā un sociālajā grupā ir atšķirīgas vērtības un tabu, unikāla to izpratne, atšķirīgas robežas;
  • spēju paraudzīties uz vērtībām plašākā kontekstā un pieņemt, ka Vērtību vārdam pozitīvu vai negatīvu nokrāsu piešķiram mēs paši ar savu izpratni, domām un domas pavadošo enerģiju. Atšķirīgās situācijās un apstākļos vērtība var mainīties no pozitīvās uz negatīvo vai otrādi;
  • spēju būt pietiekami drosmīgam pieņemt faktu, ka ne viss, kas ir Vērtība MAN ir vērtība arī citiem un otrādi. Tas, kas ir vērtība vienam, var būt pilnīgi neitrāls vārds vai varbūt pat uztverts kā apdraudējums kādam citam. Šīs atšķirības var pastāvēt arī vienas grupas ietvaros; 
  • izpratni, ka cilvēki apvienojas ap vērtībām sajūtu līmenī.  Pozitīvā sajūta dod motivāciju iesaistīties, piedalīties, līdzdarboties: "ES atpazīstu, sajūtu kaut ko sev tuvu. Vēlot tur būt, piedalīties, strādāt, dot. Mana vieta, mani cilvēki.";
  • izpratni, ka visas vajadzības apmierināt vienas grupā visticamāk nav iespējams. Tādēļ piederība vairākām sociālajām grupām ir dabīgs un loģisks risinājums vajadzību apmierināšanai (ģimene, draugu loks, mācību iestāde, darba kolektīvs, hobiju pulciņš utt.);
  • domāšanu, atšķirībām un robežām starp "Es un manas vajadzības grupā" un "Mēs un mūsu grupas kopīgās vajadzības";
  • spēju pieņemt, ka līdzko personīgās vērtības un grupas vērtības nonāk pretrunā, piederības sajūta ir pazudusi, tātad ir pienācis laiks pārskatīt vērtības un iespējams cieņpilni šķirties.

Otrajā jeb vidējā līmenī iekļautie uzdevumi un rīki palīdz paskatīties uz sevi un savu piederību dažādām sociālajām grupām. Meklēt un atrast vienādo, līdzīgo, vienojošo, kā arī paskatīties un apzināties atšķirīgo. Attīstīt spēju veidot veselīgu līdzsvaru domāšanā starp "Es un manas vajadzības" un "Mēs un grupas vajadzības".  Sajust sevi kā iederīgu vai neiederīgu daļu grupā un pieņemt atbilstošu lēmumu par līdzdarbošanos. 

Otrajā jeb vidējā līmenī tiek meklētas un gūtas atbildes uz tādiem svarīgiem un būtiskiem jautājumiem kā:

  • kuri ir MANI cilvēki un kur jūtos iederīgs/ iederīga;
  • kuras manas nemateriālās vērtību vajadzības apmierina piederība konkrētai sociālajai grupai (ģimene, draugi, darba kolektīvs, hobija pulciņš, interešu biedrība, reliģiska grupa vai tml.)?
  • kuras manas vērtības papildina un apmierina grupas kopējās vajadzības;
  • kāds ir mans pienesums grupai;
  • kuru vērtību vairošanai un aizsargāšanai vēlos veltīt savu laiku, ieguldīt savu darbu un resursus?
  • vai manas personīgās vērtības un sociālās grupas vērtības ir saderīgas? 
  • kāda ir mana motivācija un ieguvumi no līdzdarbošanās grupā?
  • kāda ir grupas motivācija un ieguvumi no manas līdzdarbošanās?
  • kādas vērtības valda vidē, kurā es atrodos un vēlos būt?

3. Augstākais līmenis "Vērtībās balstīta lēmumu pieņemšana"

Pieaudzis cilvēks ik dienu pieņem vidēji 30 tūkstošus lēmumu. Sākot no visvienkāršākajiem: "Ko es ēdīšu brokastīs?", "Ko vilkšu mugurā?", "Sasveicināties vai nesasveicināties ar kaimiņu?", u.tml. līdz sarežģītākiem un komplicētākiem lēmumiem, kā piemēram: "Kā šī rīcība ietekmēs manas ģimenes labklājību?", "Kuru darba piedāvājumu pieņemt?", "Vai piekrist paaugstinājumam?", "Vai kredīts ir patiešām pareizākais un labākais risinājums?", "Vai vēlos precēties un dibināt ģimeni kopā ar šo cilvēku?", "Kāds risinājums konkrētajā situācijā būtu vispareizākais?", u.tml.. 

Lēmumu pieņemšana, vienkāršoti izsakoties, ir process ar secīgām darbībām. Šo procesu tiešā veidā ietekmē katra cilvēka individuālā vērtību sistēma. Katram lēmuma seko rīcība un rīcībai sekas. Pieņemot vienkāršus, ierastus lēmumus rutīnas rīcībai ierastās situācijās un apstākļos mēs to darām automātiski. Automātiski un bez situāciju papildus analizēšanas, iespējamo variantu modelēšanas un izvērtēšanas. Mainoties apstākļiem un/vai rodoties jaunām situācijām  izvērtēšanai, apdomāšanai un lēmuma pieņemšanai ir vajadzīgs papildus laiks, informācija, alternatīvu apskatīšana. Šeit savu vērtību apzināšanās un vērtībās balstīta domāšana kļūst par atslēgas elementu piemērotāko izvēļu izdarīšanai lēmumu pieņemšanā.

Vērtībās balstītas domāšanas un lēmumu pieņemšanas mehānika

Vienkāršotā veidā lēmu pieņemšanas mehāniku var sadalīt 5 secīgos soļos:

1. Vajadzības un mērķa apzināšanās - saprotu konkrēto situāciju un savu vajadzību

2. Informācijas apstrāde - kāda Vērtība varētu apmierināt manu vajadzību

3. Alternatīvu novērtēšana - kādas citas Vērtības varētu apmierināt manu vajadzību un kur it Tabu robeža

4. Lēmuma pieņemšana un rīcība - tiek pieņemts lēmums darbībai un seko rīcība

5. Pieņemtā lēmuma un rīcības izvērtēšana - pēc rīcības un sasniegtā rezultāta tiek izvērtēts, vai lēmums bija pieņems pareizs = saskaņā ar personīgajām vērtībām vai kļūdains = pret personīgajām vērtībām. Iekšējā apmierinātības sajūta  = pareizi pieņemts lēmums, iekšējā neapmierinātības sajūta  = kļūdaini pieņemts lēmums. 

Augstākajā līmenī iekļauti uzdevumi un rīki, kas attīsta un palīdz nostiprināt prasmes apzinātai, vērtībās balstītai lēmumu pieņemšanai. Tie palīdz trenēties,  soli pa solim ejot cauri dažādām situācijām, mainot vērtības, modelēt alternatīvas, ieraudzīt kādas potenciālās sekas var iestāties pie vērtību maiņas. Iekļauti gan vieglāki gan sarežģitāki uzdevumi, t.sk. lēmumu pieņemšana, kas skar gan individuālās, gan arī grupas kopīgās intereses. 

Metodes "Personīgo vērtību ģenerators" praktiskais pielietojums

Metode izstrādāta 3 secīgos līmeņos, katrā līmenī iekļaujot uzdevumus un rīkus, kas pielietojami treniņu nolūkiem darbnīcās un meistarklasēs, komandas veidošanas aktivitātēm, lietošanai mājas apstākļos vai integrēšanai izglītojošās un mācību spēlēs. Tiek piedāvāti uzdevumi dažādām vecuma grupām: bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem.      

Darbnīcās un meistarklasēs

Uzdevumi un rīki profesionālai lietošanai, integrējot tos semināru, darbnīcu, meistarklašu vai apmācību programmās dažādām vecuma grupām. 

Darba un uzdevumu lapas

Darba un uzdevumu lapas individuālai lietošanai mājas apstākļos pašizaugsmes treniņiem dažādām vecuma grupām.

Izglītojošas un mācību spēles

Metodes koncepcijā izstrādāti uzdevumi un elementi, piemēroti integrācijai izglītojošās un mācību spēlēs dažādām vecuma grupām. 

komandu veidošanai un stiprināšanai

Uzdevumi un rīki komandu veidošanai un stiprināšanai, komandas kopējo vērtību noteikšanai, grupu treniņiem pieaugušajiem.

darbnīcas un meistarklases

pielietojot spēļotu metodi "Personīgo vērtību ģenerators"